• Názov projektu

Podpora inkluzívneho vzdelávania v ZŠ s VJM Lehnice

Názov operačného programu

Operačný program Ľudské zdroje

Kód výzvy a ITMS kód projektu

Kód výzvy: OPLZ-PO1/2018/DOP/1.1.1-02

ITMS kód projektu: 312011V516

Názov prioritnej osi, opatrenia a rámcovej aktivity

Prioritná os: 1 Vzdelávanie

Investičná priorita: 1.1 Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy

Špecifický cieľ: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov

Miesto realizácie projektu (mesto/okres/samosprávny kraj)

Obec: Lehnice

Okres: Dunajská Streda

Samosprávny kraj: Trnavský samosprávny kraj

Časový rámec realizácie projektu

Začiatok realizácie projektu: 01.10.2019

Koniec realizácie projektu: 30.09.2022

Ciele projektu

asistentka učiteľa, vyučovanie, inklúzia, žiaci, ZŠ Lehnice s VJM, vyučovací proces, vzdelávanie, znevýhodnenie, potreba

Cieľové skupiny

Žiaci ZŠ vrátane so ŠVVP

Stručný opis projektu:

1. Ciele

2. Aktivity

3. Výstupy/výsledky

4. Nadväznosť

1. Ciele:

Hlavným cieľom projektu je:

Cieľom projektu bola realizácia aktivity ako nástroja pre podporu inklúzie v ZŠ Lehnice s VJM a predchádzania predčasného ukončenia povinnej školskej dochádzky. Vytvorili sme novú pracovnú pozíciu na škole pre jednu asistentku učiteľa, ktorá sa venovala znevýhodneným žiakom a ich potrebám.

2. Aktivity:

Asistentka učiteľa pomohla skvalitniť vyučovací proces našich žiakov so zdravotným znevýhodnením. Súbežne bolo zámerom projektu prostredníctvom asistenta učiteľa podieľať sa na utváraní rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych i kultúrnych bariér. Asistentka bola značným prínosom-výchovno-vzdelávacieho procesu ako aj voľno-časových aktivít. Bez jej prítomnosti je pre učiteľa značne náročné zabezpečovať o.i. aj bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Vďaka realizovanému projektu a osvedčeným metódam asistentky učiteľa pokračujeme v adaptácii žiakov a skvalitnení výchovno- vzdelávacieho procesu pre žiakov so ŠVVP formou 2 asistentiek učiteľa aj po ukončení hlavných aktivít projektu, čomu nasvedčujú aj výsledky merania 6 mesiacov po ukončení projektu (MU PO606 ) v zlepšení študijných výsledkov.

3. Výstupy/výsledky

Výsledky a výstupy projektu charakterizujú naplnenie merateľných ukazovateľov počas jeho realizácie formou priebežného, záverečného a následného monitoringu. Kvantitatívny ukazovateľ PO605 sme naplnili na základe adaptácie ďalších asistentiek učiteľa. Dvom žiakom so ŠVVP sa po ukončení projektu zlepšili výchovno – vzdelávacie ukazovatele s ohľadom na študijné výsledky, správanie a komunikáciu. Žiakom sa zlepšilo správanie a školská dochádzka. Okrem toho sa žiaci stali sebaistejšími, samostatnými s neustálou prípravou na vyučovacie hodiny. Práca asistentiek učila priniesla podporu žiakom so ŠVVP a ich lepšie začlenenie do kolektívu.

4. Nadväznosť

Realizácia hlavných aktivít projektu skončila 30.09.2022. Škola naďalej pokračuje v podpore vzdelávania žiakov so ŠVVP vďaka dodatočnej dotácii v rámci Národného projektu: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.